lgoo digitalreach

Ochrana spotrebiteľa 2024. Aj fiktívne zľavy na Black Friday sa obmedzia

Slováci budú od 1. júla lepšie chránení pred nekalými praktikami obchodníkov. Nový zákon o ochrane spotrebiteľa obmedzí zavádzanie nereálnymi zľavami a vymyslenými recenziami.

Tento zákon, ktorý zapracováva európske smernice, mal pôvodne platiť už od augusta minulého roku, avšak prezidentka ho vetovala kvôli sankciám pre novinárov. Národná rada ho opätovne schválila v apríli.

Dôležité otázky a odpovede pre zákazníkov a obchodníkov

Ako sa zmení lehota na odstúpenie od zmluvy?

Spotrebiteľ môže dnes odstúpiť od zmluvy uzavretej na diaľku alebo mimo prevádzky obchodníka do 14 dní od prevzatia tovaru alebo uzavretia zmluvy. Nový zákon umožní odstúpenie od zmluvy uzavretej s podomovým obchodníkom alebo na predajnej akcii do 30 dní.

Ako ma zákon chráni pred zavádzajúcimi zľavami a čo sa zmení?

Obchodníci dnes často umelo zvyšujú ceny, aby mohli predstierať veľké zľavy. Nový zákon to obmedzí. Reklama musí obsahovať najnižšiu cenu za posledných 30 dní.

Aké budú pravidlá pre reklamácie produktov a služieb?

Novelizácia sa týka aj reklamácií. Obchodník bude zodpovedať za poruchy predaného tovaru do dvoch rokov. Pri tovare s digitálnymi prvkami sa zodpovednosť vzťahuje na chyby digitálneho obsahu počas dohodnutej doby, najmenej však dva roky. Pri použitých veciach bude záručná lehota minimálne jeden rok.

Ako sa obmedzia zavádzajúce recenzie a marketing?

Obchodník musí uviesť, ako zabezpečuje, že recenzie pochádzajú od skutočných zákazníkov. Taktiež musí uviesť parametre, na základe ktorých zobrazuje výsledky vyhľadávania tovarov. Marketing propagujúci tovar ako identický s tovarom v inom štáte, pričom to nie je pravda, bude zakázaný.

Čo sú nekalé a agresívne praktiky obchodníkov?

Zákon počíta s odškodnením spotrebiteľov za nekalé a agresívne praktiky, napríklad nepravdivé používanie známky kvality alebo prevádzkovanie pyramídových schém. Spotrebiteľ má právo na opravu, výmenu produktu, dodatočnú zľavu, alebo odstúpenie od zmluvy.

Nepríjemné obťažovanie pri vymáhaní pohľadávok sa obmedzí

Obchodník vás nemôže obťažovať pri vymáhaní pohľadávok počas sviatkov, dní pracovného pokoja a po 18. hodine. Nový zákon rozširuje tento zákaz aj na blízke osoby spotrebiteľov a platí od 18. do 8. hodiny nasledujúceho dňa.

Ako sa zmenia povinnosti obchodníkov?

Obchodníci musia informovať spotrebiteľov o popredajnom servise a poskytnúť svoje kontaktné údaje. Na druhej strane, nebudú musieť zverejňovať oznam o dočasnom zatvorení prevádzky aspoň deň vopred.

Ako sa menia pokuty za porušenie zákona o ochrane spotrebiteľa?

Nové sankcie pre obchodníkov budú závisieť od obratu. SOI môže uložiť pokutu až do výšky 2 % z obratu, maximálne 200-tisíc eur. Pri porušovaní naprieč EÚ môže byť pokuta až do výšky 5 % obratu. E-shopy môžu byť blokované, upravené alebo odstránené.

Zákon zavádza “druhú šancu” pri ukladaní pokút. Orgán dohľadu nezačne správne konanie, ak obchodník preukáže, že sa so spotrebiteľom dohodol na riešení problému.

Tieto zmeny prinesú výrazné zlepšenie ochrany spotrebiteľov a zvýšia transparentnosť obchodných praktík. Obchodníci by mali byť pripravení na nové povinnosti a spotrebitelia môžu očakávať väčšiu ochranu a spravodlivejšie zaobchádzanie.

Martin Digitalreach stojata fotka

Martin Jánošík

Zakladateľ | manažér

Skúsený online marketér so silným dôrazom na stratégie založené na dátach a vytváranie efektívnych online kampaní.

Newsletter

Zanechajte nám prosím svoj email, aby ste dostali vždy čerstvé novinky z online sveta.

Najlepšie články

+421 908 552 482
info@digitalreach.sk

Zavolajte nám kedykoľvek medzi 08:00 – 16:00 Každý pondelok až piatok

Pozývame vás
na kávu

Pôsobíme na celom Slovensku so sídlom v Trenčianskom Kraji.

info@digitalreach.sk

2023 digitalreach.sk All Rights Reserved