Google je najpoužívanejší vyhľadávač, ktorý sa neustále vyvíja. Jednou zo zmien, ktorú Google priniesol z hľadiska SEO, je nový rankingový faktor, a to Core Web Vitals. O čo ide?
Čo je Core Web Vitals
Ak by sme tento pojem mali preložiť z angličtiny, povedali by sme, že ide o akési základné nevyhnutné prvky, ktoré musí spĺňať web, aby bol považovaný za kvalitný. Sú to teda faktory, ktoré by mal spĺňať každý kvalitný web.
Faktor Core Web Vitals tak úzko súvisí napríklad s rýchlosťou načítania stránky, jej interaktivitou alebo vizuálnou stabilitou. Na základe týchto metrík bude po novom Google hodnotiť relevantnosť stránky, čo sa odrazí aj v jej pozícii vo vyhľadávaní. Toto sú teda základné metriky Core Web Vitals:
- LCP – Largest Contentful Paint
- FID – First Input Delay
- CLS – Cumulative Layout Shift
Povedzme si o nich viac.
Largest Contentful Paint
Táto metrika znamená rýchlosť načítania obsahu webu a tiež to, či sa obrázkový alebo textový obsah webu načítal správne. Rýchlosť a správnosť načítania webu na viditeľnej časti obrazovky zanecháva u návštevníka okamžitý pozitívny alebo negatívny prvý dojem. Aká je odporúčaná rýchlosť načítania? Malo by to byť max. 2,5 sekundy.
First Input Delay
Táto metrika je zameraná na interaktívnosť stránky. Sleduje, či web správne a dostatočne rýchlo reaguje na akcie používateľa, a to napríklad na kliknutie na odkaz alebo tlačidlo na stránke a opäť aj rýchlosť načítania. V ideálnom prípade by rýchlosť načítania po kliknutí mala byť 0,1 sekundy. Ak je to viac ako 0,3 sekundy, je nutné zlepšenie!
Cumulative Layout Shift
V tejto metrike ide o vizuálnu stabilitu webovej stránky, napríklad či sa web alebo jeho sekcie počas načítania výrazne neposúvajú a či reagujú tak, ako by mali. Tu by malo byť skóre 0 a pri skóre viac ako 0,25 je nutná optimalizácia.
Spĺňa váš web požiadavky Core Web Vitals?
A ako to vlastne zistíte? Veľmi jednoducho, vďaka bezplatným nástrojom Google Search Console alebo PageSpeed insights.
Google Search Console má samostatný prehľad Základné štatistiky webu. Umožňuje sledovať Core Web Vitals metriky pre mobilné zariadenia aj klasické desktopy a skontrolovať jednotlivé stránky webu a URL adresy.
PageSpeed insights poskytuje údaje iba pre konkrétnu URL adresu, chýba celkový prehľad webu. Nástroj však poskytuje rôzne odporúčania na zrýchlenie webu a zlepšenie metrík Core Web Vitals.
Core Web Vitals v praxi
Zapracovanie týchto metrík na web nie je práca pre bežného užívateľa. Pri metrikách Core Web Vitals ide najmä o to, ako je web naprogramovaný. Návody na programovanie webu tak, aby tieto metriky spĺňal, je možné nájsť na web.dev. No ak si s tým neviete poradiť, obráťte sa na nás.