ChatGPT bol spustený v novembri 2022 a ľudia hneď začali uvažovať, ako môže umelá inteligencia poslúžiť. Využívali generovaný obsah na vzdelávacie, obchodné, ale aj osobné účely. Ako odpoveď na ChatGPT spustila materská spoločnosť Googlu Alphabet 21. marca 2023 konverzačný Al chatbot s názvom Bard. Aj napriek podobným funkciám Google Bard a ChatGPT sú medzi týmito dvomi nástrojmi Al kľúčové rozdiely.
Čo je ChatGPT
ChatGPT je konverzačný robot – chatbot, vyvinutý spoločnosťou OpenAl, ktorý odpovedá na otázky formou konverzačného dialógu. ChatGPT je jazykový model, ktorý je založený na strojovom učení. Dokáže generovať textové odpovede na zadané otázky. Má verziu zadarmo s obmedzeným výkonom a platenú verziu ChatGPT Plus s lepším výkonom.
Najpopulárnejší obsah, generovaný cez ChatGPT zahŕňa:
- Popisy produktov
- Blogové príspevky
- E-mailové kocepty
- Jednoduché vysvetlenia zložitých tém
- Právne informácie
- Vtipy
- Príspevky na sociálne siete
Čo je Google Bard
Google Bard je takisto chatbot, ktorý poháňa umelá inteligencia. Simuluje ľudské konverzácie pomocou spracovania prirodzeného jazyka a strojového učenia a pomocou odpovedí z internetu.
Google Bard poskytuje podrobnejšie odpovede na položené otázky v porovnaní s vyhľadávaním na Google, aj s odkazmi pre používateľa na získanie ďalších informácií. Bard tiež pracuje ako osobný asistent – dokáže pomôcť s rezerváciami alebo napríklad plánovaním jedla. Na vyhľadávanie používa viac konverzačných a prirodzených jazykových dopytov ako kľúčových slov, používaných vyhľadávacími nástrojmi. Je k dispozícii verejne vo viac ako 40 jazykoch a 230 krajinách.
Hlavné rozdiely medzi ChatGPT a Bard
Pri oboch nástrojoch používatelia zadajú dopyt aby dostali „ľudskú“ odpoveď. Aké sú teda rozdiely?
1. Zdroje údajov
Bard čerpá informácie z internetu, čiže má najnovšie informácie. Zdroje ChatGPT končia údajmi z roku 2021, čiže nemá k dispozícii novšie informácie. Bard má teda viac údajov v reálnom čase prostredníctvom prístupu k najnovšiemu výskumu.
2. Používateľská skúsenosť
Bard ponúka viac informácií, zatiaľ čo ChatGPT vytvára obsah len v jednom textovom riadku. Na prihlásenie do služby Bard je nutný účet Google, na použitie ChatGPT stačí akýkoľvek e-mailový účet.
3. Využitie
Bard je stvorený pre výskum, pričom ChatGPT je lepší na generovanie obsahu.
4. Ukladanie dát a súkromie
ChatGPT ukladá všetky zadané otázky bez ohľadu na tému alebo predmet. Súkromie môže byť problémom pri zadávaní osobných údajov. Google ukladá konverzácie používateľa Bard v jeho účte Google na 18 mesiacov, ale používateľ toto nastavenie môže zmeniť na 3 alebo 36 mesiacov. Konverzácie Google Bard sa môžu objaviť aj vo vyhľadávaní, takže súkromie môže byť problém.
Ktorý chatbot je lepší?
ChatGPT je efektívnejší pri generovaní a sumarizácii textových požiadaviek. Bard lepšie odpovedá na otázky a má relevantnejšie informácie. Zhrňme si výhody a nevýhody oboch.
Bard – výhody:
- užívateľsky prívetivé rozhranie
- lepší na výskum
- používa aktuálne informácie
- dokáže zahrnúť aj webové stránky
Bard – nevýhody:
- zdroje na internete nie sú vždy pravdivé
- môže byť náchylný na „halucinácie“ a vymýšľať si informácie
- neponúka toľko doplnkov a integrácií
- nesleduje predchádzajúce požiadavky
ChatGPT výhody:
- lepší v písaní
- ukladá predchádzajúce konverzácie
- možnosť zdieľať odpovede
- ponúka doplnky a integrácie s obľúbenými stránkami a aplikáciami
ChatGPT nevýhody:
- odpovede môžu byť príliš dlhé
- nutnosť overovať fakty
- pokročilá verzia je platená
O tom, ktorý chatbot budete preferovať, určite najlepšie rozhodne vlastná skúsenosť.