Sexting, čiže posielanie nahých alebo intímnych fotiek cez internet, je dnes bežnou záležitosťou. A to nielen medzi dospelými, ale dokonca aj medzi tínedžermi a často aj medzi deťmi. Čo robiť, ak sa vaše fotky dostanú tam, kam ste vôbec neplánovali? Aké sú úskalia posielania fotiek, aj keď sa rozhodnete poslať ich len jednej osobe?
Prečo nikdy neposielať intímne fotky
Napísal vám už niekto na internetovej zoznamke alebo jednoducho na sociálnej sieti správu v znení „Vymeníme fotky?“ alebo „Pošli mi svoje fotky?“ Takúto správu ignorujte a svoje intímne alebo nahé fotky, prípadne jednoducho fotky, ktoré nechcete, aby videl niekto tretí, nikdy nikomu neposielajte. Dôvodov je niekoľko:
- Nikdy neviete, kde takáto fotka napokon skončí.
- Na internete nemôžete dôverovať nikomu. Cudzím profilom určite nie.
- Môže sa stať, že jediným nesprávnym kliknutím fotky zverejníte vy alebo ten, komu ste ich poslali.
- Ak niekto bude mať takéto vaše fotografie, môže vás vydierať.
Čo robiť, ak sa stanete obeťou vydierania?
Na takúto situáciu často nevedia reagovať najmä deti alebo tínedžeri. Neuvážene pošlú niekomu intímne fotky a stávajú sa obeťou vydierania a internetovej šikany. Čo by teda malo dieťa/tínedžer robiť v tejto situácii?
V prípade, že sa mu niekto v správach vyhráža, že jeho intímnu fotografiu zverejní, je potrebné takéto správy ignorovať alebo odpovedať len zdvorilostne, v zmysle musím sa venovať úlohám, ísť niekam s rodičmi a podobne. Dôležité je konverzáciu si uložiť, prípadne spraviť screenshot, čiže snímku obrazovky. Dieťa by malo mať s rodičmi taký vzťah, aby sa nebálo zveriť s podobným problémom. Podpora dospelého je v tejto situácii veľmi dôležitá. Ak sa však rodičom zveriť nemôže, je dobré, ak má inú blízku osobu, ktorej o probléme môže povedať – učiteľa, starého rodiča, staršieho súrodenca, či niekoho z rodiny.
Ak je situácia vážna a online vydieranie neustáva, je na zvážení dospelého, či nie je vhodné oboznámiť so situáciou políciu. Nie ste si istý, či je potrebné políciu osloviť? Napíšte do online poradne IPčko.sk. Svoju situáciu detailne opíšte. Polícia ju vyhodnotí a napíše vám, ako máte ďalej postupovať.
Keď už fotky kolujú...
Ak sú už vaše intímne fotografie zverejnené a kolujú po internete, zakročte. Vyhľadajte ich pomocou vyhľadávača fotografií alebo Googlu – ikonou fotoaparátu. Na všetkých sociálnych sieťach potom fotku nahláste ako nevyhovujúci obsah. Nahlásenie je anonymné. Ako na to?
- Na Facebooku – pri danom príspevku kliknite na tri bodky v pravom hornom rohu a vyberte možnosť „získať podporu alebo nahlásiť príspevok“. Ďalej zvoľte možnosť „nahota“ a odošlite hlásenie.
- Na Instagrame – opäť použite tri bodky v pravom hornom rohu a možnosť „Nahlásiť nevhodný obsah“. Instagram sa pýta, prečo príspevok nahlasujete. Zvoľte možnosť „je nevhodný“ a v ďalšom kroku možnosť „nahota alebo sexuálna aktivita“ a potom „zdieľanie súkromných obrázkov“.
- Na Youtube – náhlasiť sa dá aj video. V dolnej časti videa kliknite na ikonu troch bodiek pod sebou. Kliknite na nahlásiť a v ďalšom kroku uveďte dôvod – „nahota“ a pod.
Ak vás táto téma zaujíma, určite nevynechajte film „V sieti“ a tiež rozhovory s herečkami z tohto filmu, ktoré mali s vydieraním na internete podobné skúsenosti.