Dnešné deti vnímajú online svet ako prirodzenú súčasť svojich životov. Mnohé trávia online omnoho viac času, ako by bolo rodičom milé. Často však netušia, ako sa majú na internete správať. A naopak, ich rodičia nevedia, čo deti na internete vlastne robia. Čo s tým?
Profil na sociálnej sieti majú už deti na prvom stupni základnej školy. Je pre ne nesmierne náročné odhaliť riziká, ktoré sa spájajú s online priestorom. Práve tu je dôležitá úloha rodiča, ktorý musí dieťa na riziká upozorniť. Aké pravidlá sa oplatí deťom určiť a čo by ste im na internete mali doslova zakázať?
Pravdaže, absolútnym tabu je pre deti nevhodný obsah ako pornografia, násilie alebo hazard. Je povinnosťou rodiča, aby tieto weby alebo aplikácie dieťaťu v zariadení zablokoval a dôrazne ich pred nimi vystríhal.
Možností, ako deťom internet obmedziť a ako ich kontrolovať, je hneď niekoľko. Základnou je samotný router, ktorý umožňuje obmedziť prístup určitého zariadenia na internet, prípadne v určitom čase internet úplne vypnúť.
Obmedzený režim ponúka aj populárny Youtube, ale aj Google, ktorý vytvoril aplikáciu Google Family Link. Tá umožňuje určovať čas, strávený na internete, sledovať históriu prehliadania alebo povoľovať inštalácie aplikácií.
Fenoménom sa v súčasnosti stáva aj internetová šikana, tzv. kyberšikana. Agresora chráni anonymita, no obeť často nemá kam uniknúť. A čo je najhoršie, takáto šikana sa môže veľmi rýchlo rozšíriť. Okrem vyhrážania, urážania, zverejňovania klebiet alebo trápnych situácií (videí, foto a pod.), to môže byť aj krádež identity alebo prenasledovanie (stalking). Následky pre obete sú často katastrofálne a kyberšikana môže skončiť aj samovraždou. Rodičia by si teda mali všímať správanie dieťaťa a jeho prípadné zmeny. Ak rodič odhalí šikanu, mal by ju okamžite riešiť.
Zavolajte nám kedykoľvek medzi
08:00 – 16:00 Každý pondelok až piatok