lgoo digitalreach

Bezpečnosť detí v online priestore

Bezpečnosť v online priestore je otázna

V digitálnej ére, keď internetová konektivita a sociálne siete tvoria neoddeliteľnú súčasť nášho každodenného života, bezpečnosť detí v online priestore sa stáva čoraz naliehavejšou otázkou. Význam tejto problematiky zdôrazňuje fakt, že na Slovensku až 90 % detí pravidelne využíva internet na širokú škálu aktivít – od hrania hier, cez sledovanie videí, až po komunikáciu s priateľmi a vyhľadávanie informácií pre školské účely. Alarmujúce je však, že až 32 % týchto mladých používateľov internetu zažilo negatívnu skúsenosť, a 15 % z nich to zažilo opakovane.

Podľa Globálneho prieskumu online bezpečnosti 2023, ktorý zverejnila spoločnosť Microsoft, sa ukazuje, že dospievajúce deti sú vystavené hrozbám na internete oveľa častejšie, než si ich rodičia uvedomujú. Mnohí rodičia podceňujú nebezpečenstvá, ktorým môžu ich deti na internete čeliť.

Vplyv na psychiku a zdravie celkovo

Pritom stále viac vedeckých štúdií upozorňuje na negatívny vplyv sociálnych sietí na psychiku a mentálne zdravie mladých ľudí. Dr. Vivek Murthy, hlavný lekár Spojených štátov, poukazuje na výskumy naznačujúce, že používanie sociálnych sietí môže vážne poškodiť duševné zdravie mladých ľudí.

Napriek narastajúcim dôkazom o škodlivom vplyve sociálnych sietí a ich algoritmov na mentálne zdravie a bezpečnosť mladých používateľov, spoločnosti ako Meta, ByteDance, X (predtým Twitter), Snap a Discord sú opakovane vyzývané k zodpovednejšiemu prístupu k regulácii online obsahu. Avšak, zdá sa, že technologickí giganti uprednostňujú zisky pred ochranou maloletých.

V tomto kontexte sa Európska únia ukazuje ako lídrom v regulácii online platforiem, najmä so zavedením nariadenia o digitálnych službách (DSA), ktoré začalo v plnom rozsahu platiť v roku 2024. EÚ nedávno začala formálne vyšetrovanie voči platforme TikTok, z dôvodu obáv z porušovania ochrany detí, čo zdôrazňuje snahu o zabezpečenie bezpečnejšieho online prostredia pre mladistvých.

Situácia v USA

V Spojených štátoch je situácia komplikovanejšia kvôli starému federálnemu zákonu z roku 1996, ktorý technologické spoločnosti chráni pred zodpovednosťou za obsah zdieľaný ich používateľmi. Napriek tomu, v roku 2024 sa objavili nádeje na zmenu v podobe nových legislatívnych návrhov, vrátane Kids Online Safety Act (KOSA), ktorý by vyžadoval od online platforiem prijatie opatrení na ochranu detí pred škodami ako je šikana či sexuálne zneužívanie, a zároveň by zabezpečil, že nastavenia ochrany osobných údajov sú pre používateľov mladších ako 18 rokov nastavené na najvyššiu možnú úroveň.

Táto situácia odhaľuje zložité pole boja medzi ziskovými cieľmi technologických gigantov a nevyhnutnou potrebou ochrany najzraniteľnejších používateľov internetu – našich detí. Vyzýva to všetkých zúčastnených – rodičov, vzdelávacie inštitúcie, technologické spoločnosti a vlády – aby spolupracovali na vytvorení bezpečnejšieho a zdravšieho online prostredia pre budúce generácie.zdroj: https://infosecurity.sk/

Digitalreach · Tento článok si môžete vypočuť s hlasom umelej inteligencie
Martin Digitalreach stojata fotka

Martin Jánošík

Zakladateľ | manažér

Skúsený online marketér so silným dôrazom na stratégie založené na dátach a vytváranie efektívnych online kampaní.

Newsletter

Zanechajte nám prosím svoj email, aby ste dostali vždy čerstvé novinky z online sveta.

Najlepšie články

+421 908 552 482
info@digitalreach.sk

Zavolajte nám kedykoľvek medzi 08:00 – 16:00 Každý pondelok až piatok

Pozývame vás
na kávu

Pôsobíme na celom Slovensku so sídlom v Trenčianskom Kraji.

info@digitalreach.sk

2023 digitalreach.sk All Rights Reserved