lgoo digitalreach

Začnite s prečo

Podniky, ktoré rozumejú sile “prečo”, majú tendenciu byť úspešnejšie a rezonujú viac s ich zákazníkmi. Je dôležité začať s jasným poslaním, víziou, alebo presvedčením, ktoré motivuje každý aspekt podnikania, od vývoja produktov po marketing a predaj. Tu je esencia toho, čo by podnikatelia mali vedieť o princípoch “začať s prečo”.

Zlatý kruh

Pozrime sa na koncept “Zlatého kruhu”, kde “prečo”; je v centre, obklopené “ako” a “čo”. Väčšina podnikov komunikuje zvonka dovnútra (čo robia, ako to robia), ale tí najúspešnejší začínajú s “prečo” – svojím poslaním, presvedčením alebo účelom. Tento prístup inšpiruje zákazníkov a zamestnancov, aby sa stali lojálnymi podporovateľmi značky.

Príkladom je Apple, ich koncept začína zvnútra zlatého kruhu smerom von. Začínajú s „prečo“ – u všetkého čo robíme chceme zmeniť zavedené poriadky, veríme že je potrebné premýšľať inak, proti zavedeným poriadkom bojujeme tak že naše produkty sú užívateľsky prívetivé a majú moderný dizajn a mimochodom vyrábame skvelé počítače, nechcete si jeden kúpiť?

zlatý kruh

Ľudia nekupujú to, čo robíte, ale prečo to robíte

Zákazníci sú priťahovaní k podnikom, s ktorými zdieľajú spoločné hodnoty alebo presvedčenia. Keď firma jasne komunikuje svoje “prečo”, ľudia, ktorí veria v to isté, sa prirodzene priťahujú k jej produktom alebo službám. Toto vytvára hlbšie spojenie medzi značkou a jej zákazníkmi, čo vedie k vyššej lojalite a opakovaným nákupom.

Autenticita a dôvera

“Prečo” musí byť presne definované a konzistentne prezentované vo všetkom, čo firma robí. Táto autenticita vytvára dôveru nielen medzi zákazníkmi ale aj zamestnancami, ktorí sa cítia viac angažovaní a motivovaní pracovať pre spoločnosť, ktorá zdieľa ich hodnoty.

Inšpirácia namiesto manipulácie

Tradičné marketingové stratégie často spoliehajú na manipuláciu – zľavy, propagácie, strach a sociálny tlak – aby prinútili ľudí kúpiť. Naproti tomu, podniky, ktoré komunikujú svoje “prečo”, inšpirujú zákazníkov, aby si kúpili, pretože chcú byť súčasťou niečoho väčšieho.

Ako to implementovať

Podnikatelia by mali začať s definovaním svojho “prečo” a uistiť sa, že je to presvedčenie hlboko zakorenené vo všetkom, čo robia. Od vývoja produktov, cez marketing, až po predaj a služby zákazníkom, každý aspekt podniku by mal odrážať toto jadro. Tento prístup nie lenže pritiahne správnych zákazníkov a zamestnancov, ale tiež vytvorí značku, ktorá je odolná voči výkyvom trhu a zmenám v spotrebiteľských trendoch.

V tomto svetle, podnikatelia by mali premýšľať o svojich produktoch a službách ako o prejave svojho “prečo”, a nie len ako o prostriedkoch na dosiahnutie zisku. Tento prístup zmení spôsob, akým komunikujú so svojimi zákazníkmi, a ako sú vnímaní na trhu. V konečnom dôsledku, “Začnite s prečo” nie je len marketingová stratégia, ale filozofia, ktorá môže viesť k hlbšej zmene v kultúre a hodnotách spoločnosti.

Vladimír

Seo špecialista | analytik

SEO špecialista so silným analytickým myslením, ktorý efektívne optimalizuje webové stránky a zabezpečuje výrazný nárast organického vyhľadávania.

Newsletter

Zanechajte nám prosím svoj email, aby ste dostali vždy čerstvé novinky z online sveta.

Najlepšie články

+421 908 552 482
info@digitalreach.sk

Zavolajte nám kedykoľvek medzi 08:00 – 16:00 Každý pondelok až piatok

Pozývame vás
na kávu

Pôsobíme na celom Slovensku so sídlom v Trenčianskom Kraji.

info@digitalreach.sk

2023 digitalreach.sk All Rights Reserved