lgoo digitalreach

Po neúspešnom úpise akcii Pilulka škrtá. V Prahe a Bratislave prepustí tretinu ľudí a v Rumunsku skončí

Nepodarilo sa získať cieľovú sumu

Po neúspešnom úpise akcií Pilulka škrtá. V Prahe a Bratislave prepustí tretinu ľudí, v Rumunsku skončí Lekárenská skupina si k desiatemu výročiu od založenia naordinovala konsolidačný balíček. Ročne vďaka nemu plánuje ušetriť sto miliónov korún.

Pilulka tento mesiac na pražskej burze upisovala druhú várku cenných papierov. Od investorov získala 67 miliónov korún, pôvodne však lekárenská skupina plánovala trojnásobok. Vzhľadom na to musela upraviť svoje stratégické plány a teraz predstavila významný konsolidačný balíček, náhodou to časovo vyšlo k desiatemu výročiu na trhu. Ročné náklady plánuje znížiť takmer o sto miliónov korún.

“Odštartovali sme celopodnikovú transformáciu”. V nasledujúcich týždňoch dôjde k medzinárodnému zlúčeniu a zúženiu jednotlivých tímov rozmiestnených v niekoľkých krajinách. Spomenuté kroky sa dotknú veľkej časti zamestnancov a bude ukončená spolupráca s päťdesiatimi zamestnancami na centrálnych sídlach v Prahe, Bratislave a Bukurešti. Reorganizácia v riadení, ale aj v prevádzke, bude mať s postupným nábehom pozitívny vplyv na náklady spoločnosti vo výške vyšších jednotiek miliónov korún mesačne,” približuje kroky spoluzakladateľ a člen predstavenstva Pilulky Petr Kasa. Medzi hlavné kroky patrí spojenie jednotlivých oddelení v skupine do jednej medzinárodnej štruktúry. Pilulka pôsobí na piatich trhoch – okrem domáceho Česka a Slovenska od druhej polovice minulého roka aj v Maďarsku a Rakúsku. Štyri roky má za sebou aj v Rumunsku, kde je však spoločnosť stále stratová a jedným z konsolidačných krokov je stiahnutie sa z tohto trhu. Komplikovanejší priebeh expanzie do tejto krajiny priblížili zakladatelia Pilulky a bratia Petr a Martin Kasovi v nedávnom rozhovore pre CzechCrunch. Krok súvisiaci s ukončením pôsobnosti v Rumunsku je prepustenie zamestnancov v Bukurešti. Ďalšie znižovanie počtu členov tímu sa však týka Prahy a Bratislavy, kde ide podľa vyjadrenia Pilulky o približne 35 percent ľudí. Firma zdôrazňuje, že ide o zamestnancov centrálnych sídiel a “určite nie” o lekárnikov a skladníkov.

 

Kuriérske auto pilulky

pilulka konsolidáciaK zmene dochádza aj vo vedení spoločnosti. Na pozíciu skupinového finančného riaditeľa nastupuje k začiatku júla Tomáš Hospůdka, ktorý v spoločnosti pôsobil ako riaditeľ controllingu a vzťahov s investormi. Pozíciu riaditeľa nových trhov od júna prevzal Jaromír Řánek. Spoločnosť naopak opúšťa David Staněk z pozície finančného riaditeľa a Michal Hanáček z pozície operatívneho riaditeľa.

“Našej ambícii modernizovať lekársky trh sa nič nemení. Všetky kroky sú vedené tak, aby nemali dopad na rast tržieb a ziskovosti. Počítame, že rok 2023 bude najúspešnejším rokom v histórii Pilulky, čomu napovedá aj prvý polrok, keď skončíme okolo šiestich percent nad tržbami minulého roku s optimistickým výhľadom na druhý polrok,”

dopĺňa Martin Kasa. Podľa skonsolidovaných hospodárskych výsledkov za minulý rok dosiahla Pilulka tržby vo výške 2,465 miliardy korún s medziročným rastom o 6%. Čistú stratu medziročne zvýšila z 26 miliónov korún na minulých 65 miliónov. Ukazovateľ EBITDA (zisk pred zdanením, úrokmi a odpismi) dosiahol v minulom roku záporných 800 000 korún.

zdroj: https://cc.cz/

Martin Digitalreach stojata fotka

Martin Jánošík

Zakladateľ | manažér

Skúsený online marketér so silným dôrazom na stratégie založené na dátach a vytváranie efektívnych online kampaní.

Newsletter

Zanechajte nám prosím svoj email, aby ste dostali vždy čerstvé novinky z online sveta.

Najlepšie články

+421 908 552 482
info@digitalreach.sk

Zavolajte nám kedykoľvek medzi 08:00 – 16:00 Každý pondelok až piatok

Pozývame vás
na kávu

Pôsobíme na celom Slovensku so sídlom v Trenčianskom Kraji.

info@digitalreach.sk

2023 digitalreach.sk All Rights Reserved