lgoo digitalreach

Ako reagovať na negatívne komentáre na sociálnych sieťach?

Sociálne siete sa stali dôležitou súčasťou života nielen ľudí, ale aj firiem a podnikov. Facebook patrí k najväčším a najpoužívanejším sociálnym sieťam na svete. Mnoho firiem a podnikateľov si vytvára svoje stránky na Facebooku, ale aj na iných sociálnych sieťach, s cieľom získavať nových klientov, prípadne udržiavať kontakt s už existujúcimi klientmi. Súčasťou komunikácie sú však aj negatívne komentáre. Či už oprávnené alebo nie. Ako sa s nimi správne vyrovnať?

Takto to určite nerobte!

Je jasné, že všetci by najradšej mali na sociálnych sieťach len pozitívne komentáre a spokojných zákazníkov. V praxi to však nie je možné. Stretávame sa aj s negatívnymi reakciami, ktoré nás môžu zaskočiť a zneistiť. Niektoré spoločnosti pri takýchto komentároch spanikária a odpovedia nevhodne. To môže mať negatívny dopad na celé podnikanie. Ako sa teda vyhnúť nepríjemným situáciám a čo robiť, ak sa negatívne komentáre predsa len objavia? Najprv si povieme, ako to určite nerobiť.

Prečítajte si: Bezpečná firma v nebezpečnom prostredí. Ako si nedať ukradnúť cenné dáta?

Najhoršie, čo môžete urobiť, je negatívne komentáre ignorovať alebo skrývať. Takéto správanie môže byť pre vaše podnikanie škodlivé a môže odstrašiť potencionálnych klientov. Namiesto skrývania komentárov sa na nich snažte efektívne odpovedať. Avšak nereagujte hneď a impulzívne. V rozčúlení by ste mohli napísať niečo, čo by ste neskôr oľutovali.

Vhodné však nie je ani príliš dlho otáľať so svojou reakciou. Sformulujte odpoveď, ktorá bude pre zákazníka prínosom a zároveň z nej bude zrejmé, že vzniknutý problém chcete riešiť. Nemali by ste však čakať viac ako 24 hodín, pretože by to mohlo pôsobiť tak, že vás problém nezaujíma.

Ak máte pocit, že konflikt sa naťahuje, je osobný alebo vážny, skúste požiadať sťažovateľa, či by ste tento problém radšej nevyriešili offline.

Zákaznícky servis nepodceňujte. Zákazníci si totiž dobre zapamätajú, ako ste sa k nim správali. A veľmi radi sa o túto skúsenosť podelia s inými. Ak budete nepríjemný, buďte si istý, že sa k vám klient nevráti a odhovorí aj svojich známych.

Ako sa vysporiadať s negatívnymi komentármi

Negatívne komentáre určite neberte na ľahkú váhu. Venujte im dostatok času a pozornosti. Prinášame vám zopár pravidiel, ako sa s nimi vysporiadať:

 1. Ak ste si vedomý, že chyba nastala na vašej strane, nezatĺkajte. Chybu si priznajte a ospravedlňte sa. Ponúknite tiež okamžité riešenie. Jednoduché ospravedlnenie a malá kompenzácia v podobe zľavy alebo darčeka, môže zo sťažovateľa spraviť vášho klienta!
 2. Pozrite sa na vec aj z pohľadu sťažovateľa. Ak sa vžijete do kože zákazníka, budete schopný odpovedať lepšie na jeho sťažnosť.
 3. Neodpovedajte šablónovito. Na každý prípadný negatívny komentár odpovedajte individuálne. Vynechajte rôzne frázy bez výpovednej hodnoty. Odpovedajte k veci, snažte sa riešiť problém.
 4. Nepúšťajte sa do vojny s trollmi! Poznáte to. Slušne odpoviete a ponúknete riešenie, no druhá strana má potrebu vulgárne reagovať, či urážať. Diskusia s takýmito trollmi k ničomu nevedie. Odpovedzte raz a potom už neprilievajte olej do ohňa.
 5. Snažte sa kritiku vnímať pozitívne. Možno je to priestor, kde získate rady zdarma. Vďaka kritike sa môžete zlepšiť. Sťažnosti preto skutočne „počúvajte“ a aplikujte ich do ďalšej svojej činnosti.

Dobré rady na záver:

 • Odpovedajte slušne a bez irónie
 • Odpovedajte odborne
 • Problém nezľahčujte
 • Prípadnú hádku nestupňujte
 • Skúste odpovedať tak, aby ste problém ihneď vyriešili a aby už nebolo nutné viac odpovedať
 • Pokiaľ je to možné, odpovedajte čo najskôr
 • Odpovedajte vecne
 • Nevyvolávajte svojou odpoveďou konflikt

Dobré meno máte iba jedno! Preto negatívne komentáre neberte na ľahkú váhu. Mohlo by sa vám to vypomstiť.

Martin Jánošík

Zakladateľ | manažér

Skúsený online marketér so silným dôrazom na stratégie založené na dátach a vytváranie efektívnych online kampaní.

Získajte simple audit vášho webu zdarma

Zanechajte nám váš email a my vás kontaktujeme ohľadom konzultácie zdarma pre váš web

Najlepšie články

+421 908 552 482
info@digitalreach.sk

Zavolajte nám kedykoľvek medzi 08:00 – 16:00 Každý pondelok až piatok

Pozývame vás
na kávu

Pôsobíme na celom slovensku so sídlom v Trenčianskom Kraji.

info@digitalreach.sk

2023 digitalreach.sk All Rights Reserved