lgoo digitalreach

Prudký nárast využívania generatívnej umelej inteligencie

V novembri minulého roka spoločnosť OpenAI uvedla na trh službu ChatGPT, čo vyvolalo výrazný nárast využívania generatívnej umelej inteligencie. Tento momentálny posun nebol len dočasným fenoménom; odzrkadlil sa v podstatných zmenách naprieč podnikateľským prostredím v Európe.

Vplyv na európske podniky

Podľa nedávnej správy zverejnenej cloudovou divíziou AWS, patriacou pod americkú internetovú spoločnosť Amazon, viac ako tretina európskych podnikov vlani implementovala umelú inteligenciu. To predstavuje medziročný nárast o 32%. Pokiaľ sa tento trend udrží, očakáva sa, že celkový hospodársky dopad nasadenia umelé inteligencie v regióne dosiahne do roku 2030 sumu 3,4 bilióna eur, čo je o 600 miliárd eur viac v porovnaní s minuloročnou prognózou.

Európska komisia a program digitálneho desaťročia

Európska komisia v roku 2021 odhalila ambiciózny program Digitálneho desaťročia. Jeho cieľom je transformácia Európy smerom k digitálnej budúcnosti, kde 80 percent obyvateľov bude mať základné digitálne zručnosti, pripojenie piatej generácie (5G) bude dostupné všade a 75% podnikov v EÚ bude využívať cloudové služby.

Výzvy a príležitosti

Avšak, existuje obava, že ak sa vlády nesústredia na prekonanie rozdielov v digitálnych zručnostiach, môže EÚ zaostávať za svojimi cieľmi až o desať rokov. Tanuja Randery, zodpovedná za región Európy, Blízkeho východu a Afriky v AWS, zdôraznila význam generatívnej umelej inteligencie a jej úlohu pri zrýchľovaní digitálnej transformácie v Európe.

Prieskum a experimentovanie s AI

Prieskum realizovaný spoločnosťou Strand Partners ukázal, že 38% spoločností experimentuje s AI. Tento prieskum, objednaný cloudovou divíziou AWS, zahŕňal názory viac ako 16-tisíc občanov a 14-tisíc podnikov. Výsledky poukazujú na rastúci záujem o využívanie umelej inteligencie ako kľúčového nástroja pre budúce podnikanie.

Uvedenie služby ChatGPT spoločnosťou OpenAI signalizovalo kľúčový moment pre využívanie generatívnej umelej inteligencie, čo má dalekosiahle dôsledky pre európsky podnikateľský sektor. S rastúcim zavedením AI technológií sa Európa nachádza na prahu významnej digitálnej transformácie, ktorá by mohla formovať jej ekonomiku na desaťročia dopredu.

spravne rozhodnutie - služby

Martin Digitalreach stojata fotka

Martin Jánošík

Zakladateľ | manažér

Skúsený online marketér so silným dôrazom na stratégie založené na dátach a vytváranie efektívnych online kampaní.

Newsletter

Zanechajte nám prosím svoj email, aby ste dostali vždy čerstvé novinky z online sveta.

Najlepšie články

+421 908 552 482
info@digitalreach.sk

Zavolajte nám kedykoľvek medzi 08:00 – 16:00 Každý pondelok až piatok

Pozývame vás
na kávu

Pôsobíme na celom Slovensku so sídlom v Trenčianskom Kraji.

info@digitalreach.sk

2023 digitalreach.sk All Rights Reserved