lgoo digitalreach

Core Web Vitals – rankingový faktor na Googli

Core Web Vitals - rankingový faktor na Googli

Google je najpoužívanejší vyhľadávač, ktorý sa neustále vyvíja. Jednou zo zmien, ktorú Google priniesol z hľadiska SEO, je nový rankingový faktor, a to Core Web Vitals. O čo ide?

Čo je Core Web Vitals

Ak by sme tento pojem mali preložiť z angličtiny, povedali by sme, že ide o akési základné nevyhnutné prvky, ktoré musí spĺňať web, aby bol považovaný za kvalitný. Sú to teda faktory, ktoré by mal spĺňať každý kvalitný web.

Faktor Core Web Vitals tak úzko súvisí napríklad s rýchlosťou načítania stránky, jej interaktivitou alebo vizuálnou stabilitou. Na základe týchto metrík bude po novom Google hodnotiť relevantnosť stránky, čo sa odrazí aj v jej pozícii vo vyhľadávaní. Toto sú teda základné metriky Core Web Vitals:

  1. LCP – Largest Contentful Paint
  2. FID – First Input Delay
  3. CLS – Cumulative Layout Shift

Povedzme si o nich viac.

Metriky core web vitals

Largest Contentful Paint

Táto metrika znamená rýchlosť načítania obsahu webu a tiež to, či sa obrázkový alebo textový obsah webu načítal správne. Rýchlosť a správnosť načítania webu na viditeľnej časti obrazovky zanecháva u návštevníka okamžitý pozitívny alebo negatívny prvý dojem. Aká je odporúčaná rýchlosť načítania? Malo by to byť max. 2,5 sekundy.

First Input Delay

Táto metrika je zameraná na interaktívnosť stránky. Sleduje, či web správne a dostatočne rýchlo reaguje na akcie používateľa, a to napríklad na kliknutie na odkaz alebo tlačidlo na stránke a opäť aj rýchlosť načítania. V ideálnom prípade by rýchlosť načítania po kliknutí mala byť 0,1 sekundy. Ak je to viac ako 0,3 sekundy, je nutné zlepšenie!

Cumulative Layout Shift

V tejto metrike ide o vizuálnu stabilitu webovej stránky, napríklad či sa web alebo jeho sekcie počas načítania výrazne neposúvajú a či reagujú tak, ako by mali. Tu by malo byť skóre 0 a pri skóre viac ako 0,25 je nutná optimalizácia.

Core Web Vitals - rankingový faktor na Googli

Spĺňa váš web požiadavky Core Web Vitals?

A ako to vlastne zistíte? Veľmi jednoducho, vďaka bezplatným nástrojom Google Search Console alebo PageSpeed insights.

Google Search Console má samostatný prehľad Základné štatistiky webu. Umožňuje sledovať Core Web Vitals metriky pre mobilné zariadenia aj klasické desktopy a skontrolovať jednotlivé stránky webu a URL adresy.

PageSpeed insights poskytuje údaje iba pre konkrétnu URL adresu, chýba celkový prehľad webu. Nástroj však poskytuje rôzne odporúčania na zrýchlenie webu a zlepšenie metrík Core Web Vitals.

Core Web Vitals v praxi

Zapracovanie týchto metrík na web nie je práca pre bežného užívateľa. Pri metrikách Core Web Vitals ide najmä o to, ako je web naprogramovaný. Návody na programovanie webu tak, aby tieto metriky spĺňal, je možné nájsť na web.dev. No ak si s tým neviete poradiť, obráťte sa na nás.

 

footer banner SEO optimalizácie

Vladimír

Seo špecialista | analytik

SEO špecialista so silným analytickým myslením, ktorý efektívne optimalizuje webové stránky a zabezpečuje výrazný nárast organického vyhľadávania.

Newsletter

Zanechajte nám prosím svoj email, aby ste dostali vždy čerstvé novinky z online sveta.

Najlepšie články

+421 908 552 482
info@digitalreach.sk

Zavolajte nám kedykoľvek medzi 08:00 – 16:00 Každý pondelok až piatok

Pozývame vás
na kávu

Pôsobíme na celom Slovensku so sídlom v Trenčianskom Kraji.

info@digitalreach.sk

2023 digitalreach.sk All Rights Reserved